Огляд охоронної системи Ajax

Огляд охоронної системи Ajax від клієнта.
  Який здав нам на пульт централізованого спостереження свою квартиру
 
 
Як все почалося.
Насамперед розповім про те, як я взагалі познайомився з системою Ajax StarterKit. Почалося, як водиться, з неприємностей. А саме, мою квартиру затопили, коли я вже зібрався було виїхати на відпочинок. Це само по собі було неприємно, але в кінцевому підсумку не так страшно, як здалося спочатку: трохи зіпсованих речей і витрачених нервів - ми легко відбулися. Але повернувшись з відпустки я дізнався: сусідів, що живуть поверхом вище пограбували. Так, в цей раз біда пройшла повз нас, проте вона змусила задуматися.
Так я і почав шукати спосіб за допомогою якого міг би захиститися від проникнення в будинок і в наступний раз їхати у відпустку з легким серцем, не турбуючись що в цей час хтось, можливо, вже виносить всі цінні речі з моєї квартири. До того ж, треба відзначити, що квартиру я знімаю, і господарям охоронна система була нецікава - а значить забезпечити її я повинен був цілком за свій рахунок. Тому непогано було б, щоб в разі переїзду її можна було забрати з собою. При цьому я пам'ятав і про затоплення, і хотілося б щоб охоронна система захищала і від таких речей теж. Ну і можливість підключення до пульту ПП Легіон Центр також була конче необхідна.
Поговоривши спочатку з фахівцями ПП Легіон Центр , а потім і з продавцями охоронних систем  через інтернет, я зрозумів, що ідеального рішення не існує. Можна придбати охоронну систему, що сповіщає про незаконне проникнення, можна систему, яка автоматично перекриє водопостачання якщо прорвана труба, нарешті є система оповіщення про пожежу. Але потрібно буде встановити саме три системи, і немає однієї, яка б поєднувала їх всі. Але це було помилкою.

Налаштування себе на покупку ))
На остаток вирішив уточнитиу незалежних експертів, які ще можливості надає Ajax StarterKit у представників інтернет-магазинів, в яких вона продавалася, і отримавши докладні відповіді все ж  вирішив її придбати у місцевого дистриб’ютора ПП Легіон Центр. Минуло всього кілька годин після замовлення, і система була доставлена,а ще через кілька годин встановлена

Що входить в Ajax StarterKit.
Спочатку я хотів придбати систему чорного забарвлення, але потім поміркував і вирішив, що в мою квартиру чорне не пасуватиме. Тоді я подумав, що SpaceControl можна взяти чорний, а ось датчики і хаб краще нехай будуть білими. Однак з'ясувалося, що так зробити не можна і потрібно купувати всю систему одного кольору. Вибір припав на білий.

Розповім про те, що я отримав в комплекті. Система була упакована в білу коробку, всередині я виявив наступні компоненти системи: Ajax Hub, Ajax DoorProtect, Ajax MotionProtect, AjaxSpaceControl. Також там знаходився кабель живлення, патч-корд довжиною в метр щоб підключити хаб до роутера або свіча, сім-карта «Київстар» з підключеним тарифом «Датчик», нарешті візитка компанії і невелика листівка.
Безпосередньо хаб виявився в звичайному пластиковому пакеті, а DoorProtect, MotionProtect іSpaceControl виявилися в коробках менших розмірів. У кожній з коробок була інструкція до розміщеного в ній пристрою, написана російською, і комплект для його монтажу. У комплект входять по чотири шурупи і чотири дюбелі, а також чотири смужки монтажного скотчу. На завершення слід зазначити, що мій комплект був з ранніх серій і тепер комплектація змінилася, хоча в основному зміни торкнулися зовнішньогобоку, стали красивіше оформлені коробки і так далі
Ajax Hub зовні.


  Це централь - ключовий вузол всієї системи і її мозок. Найбільше він схожий на бездротовий роутер: невелика квадратна коробка, краязаокруглені. Світиться логотип компанії Ajax, що має не тільки естетичне значення, також він повідомляє чи з'єднаний  хаб з Ajax Systems: якщо він світиться червоним значить підключення немає, зеленим - задіяний лише один з каналів, білим - обидва канали працюють. Позаду знаходяться роз'єми С8 щоб підключити кабель живлення, роз'єм для Ethernet-кабелю, слот для сімки. Ці роз'єми прикриті кришкою SmartBracket, що має отвори щоб закріпити хаб на стіні, а також тампер, який замикає контакт всередині хаба - це захищає його від розтину зловмисниками.
  Слід відзначити високу якість виготовлення: кришка підігнана без найменшого зазору, закриття кріплення чітко визначається тактильно, а також позначається клацанням, світлодіоди логотипу втоплені в корпус і не визирають за нього, сам пластик дуже високої щільності. В результаті централь дуже міцна і єдина, відчувається, що її зробили на совість.
 
Бездротовий протокол Jeweller.

 З датчиками хаб зв'язується за допомогою протоколу Jeweller, що забезпечує шифрування, синхронізацію і управління потужністю щоб оптимізувати живлення системи. Розробляючи нову модель централі в Ajax Systems вирішили, що пора вже переходити до бездротових методів передачі інформації, і це абсолютно вірне рішення. Завдяки йому система стає куди легше в установці і простіше в експлуатації, проте вже існуючі бездротові протоколи були застарілими і ненадійними, а тому компанія написала свій власний.
 Він має цілий ряд цікавих знахідок:
- упаковка даних в зашифровані пакети, що передаються дуже швидко;
- алгоритм шифрування iCrypt, також розроблений з нуля і відрізняється плаваючим ключем;
- при наявності перешкод хаб заново запускає процес розпізнавання датчиків і таким чином система завжди точно знає з яким датчиком йде обмін інформацією;
- кожному датчику чітко визначено час своговиходу в ефір;
- багаторівнева фільтрація забезпечує надійний захист радіоканалу зв'язку, при наявності сумнівного сигналу відразу ж запускається його перевірка, якщо виявлено, що сигнал не   відповідає кодам, система перестає на нього реагувати.
 
Технічні характеристики хаба.

Хаб обладнаний системою перемикання між частотами, що запобігає глушінню хаба, а також забезпечує визначення потрапляння під вплив джерела перешкод датчиків. Частоти, на яких здійснюється зв'язок з датчиками - 868-868,6 МГц, при цьому для кожного датчика є своя частота. Відстань, на якому можливий зв'язок: до 2000 метрів якщо є пряма видимість. Потужність радіосигналу - 25 МВт, а всього до системи можна підключити сотню датчиків. Як бачите, система дуже потужна і підійде навіть для будинку великих розмірів, а вже для квартири її буде більш ніж дЛітій-іонна батарея в хабі при втраті електричного живлення може забезпечити 10 годин автономної роботи. Щоб керувати системою і змінювати її налаштування встановлено спеціальний додаток, що може працювати під управлінням системи iOS або Android, також для скачування на сайті компанії Ajax Systems є веб-додаток. Брелок SpaceControl дозволяє швидко перемкнути хаб в режим охорони і вивести з нього.
  Управляється хаб операційною системою RTOS, деталі пристрою якої не розкриваються виробником. Відомо лише, що за основу взята RTOS з відкритим вихідним кодом, який дуже сильно переписали, зробивши закритим. Є кілька основних аргументів, які говорять саме за закриту ОС:
- високий рівень безпеки, вона практично невразлива для атак з інтернету;
- низькі вимоги до обчислювальної потужності, отже, більш дешева електронна «начинка» для роботи під цією системою;
- висока швидкість реагування, завдання повинні оброблятися щонайбільше за 10 мкс;
- низький рівень споживання енергії, що дозволяє довго працювати від батареї;
- швидкий старт, всього через кілька секунд після включення все повинно бути повністю готове до початку роботи.
Слід зазначити один нюанс: ревізія 601 використовує для зв'язку GSM-модуль SIM 900, який не має підтримки стандарту 3G. Це означає, що навіть при наявності сімки, що підтримує 3G, все одно внутрішня мережа хаба буде здійснювати передачу даних на швидкості 2G за допомогою GPRS. Аналогічно і для ревізії 701, яка застосовує модуль SIM 800, єдине, що GPRS так трохи швидше. Цей формат був обраний тому, що швидкостей, що надаються 2G, для всіх робочих потреб цілком достатньо, при цьому система зможе нормально функціонувати навіть в місцевості з дуже поганою якістю покриття - досить буде хоч якогось, навіть мінімального сигналу.
 
Датчик руху.
 
Основне призначення датчика MotionProtect - виявляти рух. У коробці з ним крім самого датчика ви знайдете також монтажний комплект і інструкцію. Всю середину датчика займає велика лінза, а зверху у нього розміщений світлодіод. Він сигналізує про якість зв'язку з хабом під час тестування сигналу, основне ж його призначення - відзначати зареєстрований рух. Знизу розміщується логотип компанії. Щоб помістити прилад на стіну він має кріплення SmartBracket, а на ньому є тампер для захисту приладу від розтину, влаштований таким же чином, як і тампер на хабі.  Ключовий елемент датчика - інфрачервоний сенсор, що знаходиться під лінзою в центрі. Гранична відстань виявлення руху сенсором становить значні 12 метрів. Лінза, під якою знаходиться датчик, виготовлена ​​з пластику спеціального виду, що мінімізує втрату довгохвильового інфрачервоного сигналу при проходженні крізь нього.
  Довгохвильовий інфрачервоний сигнал, тобто має довжину хвилі 8-14 мкм оптимальний для виявлення присутності, оскільки з його допомогою можна встановлювати знаходження предметів з температурою 25-40 градусів без їх підсвічування за допомогою сонячного або місячного світла. Більше того, рекомендується встановлювати датчик так, щоб на нього не потрапляли сонячні або місячні промені, а також далеко від обігрівачів, оскільки все це заважає нормальній роботі датчика. Слід зазначити, що датчики налаштовані так, щоб ігнорувати малих тварин. Кут огляду лінзи - 88,5 ° і 80 ° по горизонталі і вертикалі відповідно.
  Для датчика простіше розпізнати об'єкти,які далеко відхилилися від температури кімнати, однак, чим ближче температура об'єкта до температури оточення, тим нижче контраст. Тому компанія AjaxSystems впровадила спеціальний алгоритм, який здійснює підстроювання чутливості датчика і забезпечує дуже високий рівень чутливості, в результаті чого датчик відмінно реагує на мінімальні відхилення.
  Детекція руху здійснюється також за допомогою унікального алгоритму власної розробки, названого FirstStepDetection. В його основу покладено постійне відстежування PIR-сенсором вхідного сигналу в режимі реального часу, і реакція на зміни в сигналі.
  У датчика три рівні чутливості: високий рівень має на увазі низький рівень перешкод і реакцію на будь-який об'єкт більше домашнього щура, середній рівень - реакція на об'єкти більше кішки, низький рівень - допустимі великі перешкоди, реакція на об'єкти більше великої собаки. Прилад зв'язується з хабом за допомогою протоколу Jeweller, а потужність його сигналу може доходити до 20 МВт. Максимальна відстань для зв'язку при прямій видимості 2000 метрів.
   Якщо виставлений режим «охорона», то датчик буде здійснювати перевірку і відсилати сигнал тривоги кожні п'ять секунд при фіксації руху, одночасно активуючи світловий сигнал. У режимі «бездіяльність» перевірка проводитиметься раз в три хвилини, світлодіод не включається. Режим реєстрації руху при бажанні можна відключити зовсім, це дозволить зменшити витрату енергії. Елемент живлення приладу може працювати протягом семи років, можлива його заміна при виході їх ладу - для цього потрібно буде лише викрутити три шурупи і відкрити задню кришку.


Датчик відкриття дверей.
 
Його призначення - стежити за дверима і вікнами та сповіщати про їх відкриття. Корпус DoorProtect виконаний без яких би то не було щілин, відрізняючись цілісністю і міцністю. У приладі три основних компоненти: активний блок, що вміщає в себе електронну начинку і магніти. Той магніт, що побільше, повторює обриси блоку, маленький жевдвічі коротший і на третину вужчий. У верхній частині блоку розміщений зелений світлодіод, знизу ж логотип виробника. Як активний блок, так і обидва магніти обладнані SmartBracket щоб їх було зручно кріпити на стіну, активний блок також має захисний тампер.

  Реагувати на зміну положення дверей буде геркон, реакція повинна бути якщо великий магніт зміститься на 2 см., Або малий на 1 см. Коли двері відкриваються, то дія магніту слабшає, в результаті ланцюг розмикається і надсилається сигнал тривоги. Крім цих датчиків можна підключити ще один винесений при необхідності.
  Для радіозв'язку застосовується все той же протокол Jeweller, характеристики потужності і дальності сигналу ті ж, що і у попередніх приладів. У коробці крім датчика і магнітів буде також комплект для монтажу, інструкція, провід для підключення додаткового датчика до приладу.


Space Control.

Принцип дії у цього брелока Space Control той же, що і у звичайного брелока від автомобільної сигналізації. Виготовлений він якісно і приємний для рук. З його допомогою здійснюється дистанційне керування хабом. Йому доступні функції постановки сигналізації в режим повної охорони, часткової охорони, переведення в режим бездіяльності, а також він може послати тривожний сигнал на пульт охорони якщо система до нього підключена. Ще він може посилати сигнали на мобільні додатки.
Відстань, на якому Space Control може підтримувати зв'язок, становить до 1000 метрів, в разі наявності перешкод у вигляді стін, перегородок і так далі ця дальність падає. Проте мінімальна дальність не впаде нижче декількох десятків метрів навіть в бункері, не кажучи вже про звичайні міські квартири. Час автономної роботи від елемента живлення становить п'ять років.
 
 
Додаткові датчики.
 
Ті датчики, що я буду описувати зараз, не включені в StarterKit, і були докуплені мною окремо. Вони покликані реєструвати розбиття скла, витік, займання. Для цього в систему були додані три датчики: CombiProtect для захисту скла, LeaksProtect для раннього виявлення небезпеки затоплення, FireProtect - датчик диму.
 
CombiProtect.
 
Це суміщений датчик Combi Protect, який відстежує рух і стан скла. Альтернатива у вигляді покупки окремо датчиків MotionProtect і GlassProtect була дорожче і тому я зупинився на цьому варіанті. Фактично це MotionProtect з трохи розширеними можливостями. Для моніторингу за станом скла застосований електретний мікрофон, за допомогою якого датчик може виявити розбиття скла на відстані до 9 метрів, при цьому помилкові спрацьовування виключені.
 
 
LeaksProtect

 Найменший з усіх датчиків від Ajax, його розміри всього 60x60x14 міліметрів. Зверху у нас звичний логотип-індикатор, у датчика білий або чорний пластиковий пилонепроникний корпус, також має захист від води. Так як Leaks Protect не потрібно кріпити до стіни, звичного вже SmartBracket на ньому немає. Датчик передбачається розміщувати в місцях де можливе протікання. Він має кришку з тампером, коли той закритий, то затискає кнопку в корпусі, і в разі спроби розтину датчик передасть сигнал тривоги на хаб і почне світитися.
 За виявлення затоплення відповідають контакти на гранях знизу корпусу. Коли на них потрапляє вода датчик відразу ж відправляє на хаб сигнал тривоги, причому для цього достатньо сигналу від двох з чотирьох контактів. Крім сигналу датчик починає світитися червоним.
 Через відсутність фіксації датчик може бути випадково зрушений з місця, що може привести до погіршення якості сигналу або зовсім до зникнення зв'язку датчика з хабом. Щоб запобігти цьому в приладі присутній також і датчик руху. Якщо датчик буде зміщений, то він спрацьовує, на хабпередається відповідне повідомлення, а сам LeaksProtect загоряється зеленим світлом. Правда дана функція поки що ще недостатньо доопрацьована, в результаті можливі помилкові спрацьовування. Поки вона доопрацьовується в останніх версіях прошивки її тимчасово відключили. Сам датчик активний завжди, і буде сповіщати про затоплення навіть якщо вся система не діє.
  Як і в попередніх випадках для зв'язку приладу з хабом застосовується протокол Jeweller, потужність сигналу при цьому до 20 МВт, а відстань передачі до 1000 метрів в умовах прямої видимості. Термін роботи від батарей (а їх в датчику дві) до п'яти років, поміняти їх самостійно дуже просто.
 

FireProtect.
 
 Даний датчик диму FireProtect також обладнаний спеціальним сенсором температури, що забезпечує ще більш високий рівень захисту в разі загоряння. На противагу попередньому датчику цей має найбільші габарити. Його робота - виявляти виділення диму і аномально високу температуру, а саме ними супроводжується початок загоряння. Цей датчик може бути частиною охоронної системи Ajax, а також працювати абсолютно окремо від неї.
  Його пластмасовий корпус може бути або білого, або чорного кольору, габарити - 132x132x31 мм. Прикріплюється датчик до стелі за допомогою кріпильної панелі SmartBracket, що має отвори для шурупів і тампер. Знизу є світлодіод-логотип, він загоряється в разі виникнення пожежонебезпечної ситуації. Крім того, він же виконує функції сенсенсорної кнопки «Тест». З боків корпусу FireProtect розташовані решітки димової камери.
  Для виявлення диму застосовується оптопара - інфрачервоний випромінювач і приймач всередині димової камери. Наявність спотворень в випромінюваному інфрачервоному промінні, що вловлюються приймачем, означає що всередину димової камери потрапили частки диму. Якщо концентрація перевищує задані параметри на хаб передається сигнал тривоги, на самому приладі включається червоний світлодіод і пожежна сирена.
  Існують матеріали, палаючі без виділення диму. Щоб і в цьому випадку пожежонебезпечна ситуація була швидко виявлена, FireProtect обладнаний системою, яка проводить вимірювання температури і так здатні розпізнати що починається пожежа. Якщо температура починає різко підвищуватися система видає сигнал тривоги. Якщо навіть різкого підвищення не відбувалося, але температура перевищила 60 градусів, система також видає сигнал тривоги. Гучність сирени 85 децибел, тобто її буде чути на далекій відстані. Час автономної роботи від батарей становить чотири роки, є і додаткова резервна батарея, яка працює під час заміни основних.

Управління охоронноюсистемою Ajax StarterKit.
 
Звичайно ж весь цей набір пристроїв вельми складний і, як здається, з ним має бути досить складно управлятися. Однак на ділі це куди простіше, ніж здається. Все управління системою здійснюється додатком для iOS або Android, а також ще одним, що можуть працювати в будь якому браузері. Щоб почати роботу потрібно здійснити реєстрацію в Ajax Security Systems, в ході якого від вас буде потрібно номер телефону та адресу електронної пошти. І туди, і туди будуть надіслані різні коди, згодом адресу пошти система буде застосовувати як ваш логін, в той час як на телефон будуть надсилатися повідомлення, пов'язані з роботою системи та сповіщення про аварійні ситуації.